top of page


סדנה מספר 13 של CSFC - ארדמור

סדנה מספר 13 של CSFC התקיימה ב-26.10.2022 במילק&האני.

בסדנה מספר 13 עסקנו במזקקת היילנד שתוצרתה אינה מיובאת לארץ ואולי גם בגלל זה היא מעט אנדרייטד בקרב הרבה חובבי וויסקי. ואולי הסיבה היא דווקא קור ריינג' יחסית קטן ויחסית חדש שכן רוב שנותיה מאז הוקמה ב-1898 הלך הנוזל המוצלח שלה בעיקר לבלנד בשם טיצ'רס - מזקקת ארדמור. בתחילת הסדנה טעמנו טיצ'ר'ס, בלנד מוצלח שכבר אינו מיובא לארץ בזמן שסיפרתי על קורותיה של החברה הטרם הקומה המזקקה.

 

ארדמור הוקמה על ידי צאצאיו של וויליאם טיצ'ר, בלנדר מוכשר ומצליח אשר יצר את הבלנד על שמו. כמו בלנדרים אחרים, הם הבינו שכדאי להם לוודא שהחומר יקר הערך שנותן את טעמו לבלנד שלהם - הסינגל מאלט - מצוי בשליטתם. בעוד רוב הבלנדים רכשו מזקקות, במקרה זה (ממש כמו במקרה ג'ון דיואר ואברפלדי) הוחלט על הקמתה של מזקקה ובאמצעות חבר של המשפחה נמצא מיקום מושלם במזרח ההיילנד על גבול הספייסייד ובו שעורה, מרבץ כבול, מים טובים ואפילו קרבה יתרה למסילת הרכבת אברדין-אינוורנס. ארדמור מייצרת בעיקר וויסקי מעושן קל (כ-14ppm) אך גם וויסקי לא מעושן אותו החלטתי שאין צורך לטעום. עוד נקודה מעניינת היא שארדמור עברה מחימום הדודים באמצעות אש פתוחה לחימום באמצעות קיטור, מה שמאפשר עדיין לטעום ארדמור מהתקופה הקודמת ולתהות על ההבדלים.

בטעימה ראשונה השוונו שני ארדמור שמלפני ואחרי שינוי שיטת החימום, שהם בגיל יחסית קרוב וגם בחוזק לא שונה מאוד. מצד אחד ארדמור בן 19 של גורדון&מקפייל ב-43% שזוקק ב-1999 והתיישן בחביות ברבן ושרי. מולו ארדמור בן 16 של דגלאס לאנג מסדרת אולד פרטיקיולר בחבית ריפיל הוגסהד וב-48.4%, אשר זוקק ב-2003. שניהם היו טעימים, וה-19 שנה למרות אחוז נמוך יותר הרגיש מורכב ומעניין יותר לדעת רוב המשתתפים.

טעימה שניה השוותה בין שתי מהדורות קור ריינג' של המזקקה, אשר יצאו בשנת 2015 - מהדורת טריפל ווד בחביות ברבן, שרי וקוורטר ללא ציון גיל ומהדורת 12 שנה בפיניש פורט. שתי המהדורות בחוזק 46%, ושתיהן היו חביבות מאוד על המשתתפים שהיו חצויים בדעתם. לציין שבעת חשיפת הבקבוקים בסוף הסדנה הטריפל ווד, הבקבוק הזול ביותר בסדנה, היה אחד החביבים - ולהזכיר שמדובר בטעימה עיוורת.

טעימה מספר שלוש לקחה את התזקיק המעושן קל של ארדמור לבדיקה ביישון בחביות פחות נפוצות. מצד אחד סיגנטורי וינטג' בן 11 ב-46%, חיתון של שתי חביות אקס-איילה אשר עיון בהיסטוריה של ארדמור מעלה סברה של גמעט 100% שמדובר בחביות שהגיעו ממזקקת לפרויג. מצד שני ריגר'ס סלקשן בן 8 ב-49.6% אשר עבר פיניש בחבית יין קינוח גרמני לבן מסוג רולנדר בירנאאושלזה, גילוי נאות - אני היבואן של ריגר'ס סלקשן. הם היו מאוד שונים בעיקר מבחינת הדרך בה העשן התבטא, וגם בדרך בה התפתחו. הסיגנטורי היה טוב מהרגע הראשון לעומת הריגר'ס שהיה צריך זמן והמשיך להשתפר גם חצי שעה אחרי שנמזג.

בפלייט הרביעי סגרנו מעגל ושבנו לארדמורים שזוקקו תחת אש פתוחה, טעימה מדהימה עם חביות מעניינות. מצד אחד חבית אקס-רום בודדה בת 18 של אקסקלוסיב מאלטס בחוזק של 56.4% ממנה יש 198 בקבוקים. מצד שני SMWS עם השם מעולה "Cricket in the caribbeans", חבית אקס-ברבן בת 23 שנה שעברה פיניש בחבית מעניינת - הוגסהד במילוי שני שעברה קלייה כבדה וחריכה בינונית - סה"כ 230 בקבוקים. הם היו עמוסים, מלאי טעם, מעושנים היטב למרות השנים בחבית וללא ספק הפלייט המנצח של הטעימה.

שורה תחתונה - ארדמור מזקקה אדירה שפשוט עושה וויסקי טעים בכל גיל וחבית עם עשן קל אך מורגש שיספק חובבי עשן ויהיה נגיש למתחילים עם וויסקי מעושן. תודה!

bottom of page