top of page


סדנה מספר 22 של CSFC - בן נביס

סדנה מספר 22 של CSFC התקיימה ב-26.10.2023 בבית ציוני אמריקה.

סדנה מספר 22 עסקה במזקקה אהובה ומוערכת, אשר רובו של הנוזל אותה היא מייצרת מבוקבק כוויסקי יפני תחת מהדורות וגרסאות שונות של ניקה - יצרנית הוויסקי השנייה בגודלה ביפן אשר רכשה את בן נביס בשנת 1989. למעשה, ישנם ביקבוקים רשמיים מועטים מאוד של בן נביס. למזלם של חובביה, אני ביניהם, היא נגישה עד מאוד דרך מבקבקים עצמאיים. בסדנה טעמנו תשעה בן נביס שונים, ובשל הוריאציה הגדולה בחוזק וגיל חילקתי את הטעימה לשלושה פלייטים ועוד טעימה בודדת בסוף.

בפלייט הראשון התחלנו עם חוזק נמוך יחסית. טעמנו בן נביס בן עשר, ואטינג של שתי חביות ברבן של סיגנטורי ב-46%. מולו הצבתי את הבן נביס 10 שנים הרשמי של המזקקה, באותו גיל וחוזק אך מורכב משלושה סוגי חביות - ברבן, שרי אולורוסו ויין אדום. לאחר שהשוונו ביניהם הוספתי טעימה שלישית לפלייט, בן נביס בן 16 של מוריסון מסדרת קארן מור, ביקבוק מ-2015 אז עדיין ביקבקו אותם ב-46% ולא ב-47.5% כמו היום. מעבר להיותו המבוגר מהשלושה, גם סוג החבית היה יוצא דופן - יישון מלא בשרי פינו. הבקבוק האחרון היה פשוט מעולה, מלא טעמי אומאמי, עובש ושמרים, והיה הפייבוריט של רוב המשתתפים בפלייט הזה ומדורג גבוהה בכל הטעימה, אבל לאחר ההמתנה הוא פשוט התפרק והזמן בכוס לא עשה עימו חסד. ה-10 שנים הרשמי היה מוצלח והזמן עשה לו טוב, ואילו הסיגנטורי הרגיש קצת פשוט ליד השניים האחרים ומעט חד מימדי. זו בדיוק הייתה מטרת הפלייט, לטעום חביות שונות בחוזק יחסית נמוך ולהרגיש את התזקיק עובד בהן.

בפלייט השני עברנו לטעימה של שני בן נביס מבוגרים, שניהם בשרי אולורוסו ובחוזק די דומה. הראשון בן 21 של דאגלאס לאנג, מסדרת אולד פרטיקיולר ובחוזק של 51.5%, ומולו בן 25 של קלאקסטון'ס בחוזק של 52.4%. הם היו עמוקים, רחבים, מעניינים, ומאוד מאוד דומים. אותו סגנון, פירותיות דומה, תאנים והדרים וקטיפתיות. זה היה פלייט טעים, ובאופן כללי הדעות היו די חלוקות באשר לאיזה משניהם טוב יותר עם נטיה ל-21 שנה כטוב מביניהם - אך רבים מהצפוי נשארו עם הפלייט הקודם כמוצלח יותר, והרושם אותו הותיר הקארן מור היה עתיד למצוא תחרות רק בפלייט הבא.

פלייט שלישי לקח אותנו לחוזקים גבוהים וחביות פעילות יותר, בגילאים צעירים. התחלנו עם שני בני 9 ראש בראש, אינפריקוונט פלאיירס בפיניש וירג'ין אוק ומולו ריגר'ס סלקשן יישון מלא בשרי, שניהם סביב 59% ושניהם פשוט מעולים. לאחר טעימה ראשונה הוספנו לפלייט מהדורה נוספת - את ה-10 שנים חוזק חבית באץ' 1 המיתולוגי ב-62.4%, שמאז לא יצא לו חבר בבאץ' נוסף. למעשה גרסת חוזק חבית של ה-10 שנים הרגיל באותו הרכב חביות. זה היה הפלייט הטוב מכולם עבור רובם המכריע של המשתתפים, כשהריגר'ס סלקשן זוכה במקום הראשון בו ובטעימה, והאינפריקוונט פלאיירס במקום השני. אני חייב לציין שהתרשמתי ממנו עמוקות, הפיניש בחבית חדשה (סוג חבית פחות חביב עלי) היה נפלא והוציא מהוויסקי חמיצות ופרי טרופי משגע. הריגר'ס היה כבד, עשיר, יבש-חמצמץ והרגיש מבוגר מגילו, כמובן שכיבואן של ריגר'ס סלקשן זה שימח אותי מאוד, בייחוד שמדובר בטעימה עיוורת ועוד מול הבאץ' 1 האגדי.

הטעימה האחרונה הייתה של בן נביס מעושן בן 7 של ריגר'ס סלקשן ב-58.5%, ברבן הוגסהד, בעיקר בשביל לתת משהו מעושן וייחודי מהמזקקה בזמן שאני מוציא את הבקבוקים ומראה את השמיניה שטעמנו קודם לכן. בן נביס מעושן זה פשוט מעדן, עם עשבוניות, לימוניות, עשן מסריח היילנדי, ובגדול חומר שלא מיוצר ממנו הרבה בכל שנה. מבחינת ניקוד והעדפה הוא פשוט היה אחר לגמרי ולא קשור לטעימה, הרוב אהבו אותו אבל הוא באמת היה אקס טריטוריה ולכן גם הצבתי אותו לבד.

שורה תחתונה - זו הייתה סדנה טעימה וכייפית מאוד, עם וויסקי בשלל חביות, גילאים וחוזקים, שהראתה בעיקר דבר אחד - כמה חבל שרובו של הנוזל הזה אינו מבוקבק כבן נביס. תודה!

bottom of page