top of page


סדנה מספר 23 של CSFC - נוקדו

סדנה מספר 23 של CSFC התקיימה ב-7.12.2023 בזום.

סדנה מספר 23 עסקה במזקקת ספייסייד אשר הוקמה בשנת 1893-4, והייתה למעשה מזקקת המאלט הראשונה של DCL שהחלה כהתאגדות של מזקקות גריין וויסקי. המזקקה אשר הוקמה בשם נוקדו נסגרה גם היא במסגרת משבר הלוך, ועברה לידיה של חברה בשם אינברהאוס בשנת 1988. היא נמצאת בבעלותה עד היום יחד עם ספייברן, בלבלייר, אולד פולטני ובלמנאך. הסינגל מאלט של המזקקה מבוקבק מאז שנת 1993 תחת השם אנוק, אך אצל מבקבקים עצמאיים עדיין נמצא ביקבוקים בשם נוקדו. מדובר במזקקה קטנה אשר מייצרת 2 מיליון ליטר אלכוהול בשנה, מזוג אחד של דודים.

בפלייט הראשון התחלנו עם צמד מהדורות המתיישנות בחביות אקס-ברבן, ה-12 שנה ב-40%, ומולו מהדורת 16 שנה ב-46% אשר ייצורה הופסקה בשנת 2016. הם היו כיפיים, ספיסיידיים מאוד עם טעמי תפוח מובחנים, והדעה הכללית הייתה שה-16 שנה מוצלח בהרבה, וחבל מאוד שייצורו הופסק. הוא הרגיש מתוחכם ומורכב, ומאוד קרוב לקראגנמור בסגנון. זה היה פלייט חימום קלאסי וטעים מאוד.

בפלייט השני עברנו לטעימה של שני אנוק מבוגרים, שניהם בשרי אולורוסו ובחוזק זהה - 46%. הראשון הוא מהדורת ה-18 שנה שהושקה בשנת 2014, והשני הוא מהדורת ה-24 שנה שהושקה שנה לאחר מכן. זו הייתה פשוט טעימה נהדרת, הזדמנות להשוות חומר באותו חוזק וסוג חבית, אבל עם פער של 6 שנים, כשמראש מתחילים כבר בגיל מבוגר. להפתעתי, ההעדפה הייתה די שיוויונית למרות שציפיתי שה-24 יהיה חביב על משתתפים רבים יותר. ה-18 היה מאוזן מאוד, ושילב מאפיינים של וויסקי מבוגר עם איזו רעננות של וויסקי צעיר יותר, פרי אדום במגוון אופנים, טרי ובשל. ה-24 היה סמיך וכבד, והשרי קיבל אופי של בלסמי ורכז שזיפים.

פלייט שלישי הוקדש לחביות בודדות ובו טעמנו שלוש כאלה. ראשית, חבית אקס-ברבן בת 13 אשר בוקבקה במיוחד לשוק הישראלי, בחוזק של 51.2% שהוא ככל הנראה לא חוזק החבית. היא נמכרה בעיקר בפסטיבל וויסקי לייב של שנת 2021 והייתה טעימה ודומה מאוד ל-16 שנה, רק בחוזק גבוה יותר. שנית, חבית אקס-שרי אולורוסו אשר בוקבקה בגיל 16 עבור חנות וויסקי ידועה בעלת השם היצירתי וויסקי-שופ בחוזק 57.6%. היא הייתה מדהימה, עוצמתית מאוד, שרי יבש יבש ואולד סקול ממש, ועבור רבים הייתה המנצחת בטעימה. חבית שלישית הייתה היחידה מביקבוק עצמאי, ואכן נשאה את השם נוקדו על התווית ולא אנוק. הוויסקי בן 10 ועבר פיניש בוירג'ין אוק, בוקבק בחוזק של 58.2% על ידי המבקבק העצמאי ליידי אוף דה גלן. עבורי זו הייתה הפתעת הסדנה. המשתתפים כולם אהבו אותו, חלקם מאוד, ואצל הרוב המכריע הבקבוק הזה היה מדורג במקום השני - מי שלא דירג אותו שני, דירג אותו ראשון! זה היה מאוד מעניין וחריג, החבית החדשה הייתה מאוד קלאסית בטעמיה ונתנה מתיקות ונילית ועצית, אישית לא אהבתי אותו מאוד וממש לא ראיתי את זה בא כשסידרתי את הליינאפ, וזה היופי בטעימה עיוורת.

הטעימה האחרונה הייתה של אנוק מעושן, מהדורה בשם פיטהארט שיוצאת החל מ-2017. אנחנו טעמנו את באץ' 3 אשר בוקבק ב-46%, ועליו מצויינת מידת העישון בשעורה (34ppm) וגם בנוזל עצמו (13.3). המזקקה מוציאה מהדורות מעושנות משנת 2014, והוויסקי היה פשוט מצוין. עשבוני, מלוכלך, ממש לא ספייסייד מעושן קל, יותר הזכיר היילנד מעושן כמו בן נביס או גלנטארט.

שורה תחתונה - נוקדו מזקקת ספייסייד נפלאה, קלאסית, שאינה מוכרת מספיק בארץ. שווה לחובבי שרי לבדוק את ה-18 שנה, ולמתחילים את ה-12 שנה, שניהם תמורה טובה מאוד למחיר. תודה!

bottom of page